Yeşil Enerji Sertifikası, bir şirketin elektirik kullanımının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan belgedir. Yeşil Enerji Sertifikası, kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu uluslararası geçerliliğe sahip şeffaf ve takip edilebilir bir şekilde belgeler.

Yeşil Enerji Sertifikasının geçerli olması için, elektrik üreticilerinin I-REC veya Gold Standard veya VCS gibi uluslararası yenilenebilir enerji sertifika sistemlerine üye olması gerekir. I-REC, Gold Standard veya VSC gibi uluslararası yenilenebilir enerji sertifika sistemleri, üretilen elektriği belgeler ve elektriğin kaynağının yenilebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlar. Yeşil Enerji Sertifikalarının farklı türleri vardır.

1. Yenilebilir Enerji Sertifikası / I-REC Sertifikası Nedir?

I-REC, 2015 yılında kurulan yenilenebilir enerji sertifikalarının standartlarını belirlemek ve Yeşil Enerji Sertifikalarının doğruluğunu denetlemek için faaliyet gösteren bir uluslararası organizasyondur. Aynı zamanda, I-REC uluslararası bir Yenilenebilir Enerji Sertifikasına verilen isimdir. I-REC, tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim yapmasına katkıda bulunmayı amaçlar.

2. Karbon Azaltım Sertifikası Nedir?

Gold Standard, karbon azaltım projeleri için uluslararası geçerliliği olan bir sertifika programıdır. Dünyada 80’den fazla sivil toplum örgütü tarafından desteklenen ve birçok projenin gelişmesine katkıda bulunan program, Gold Standard Foundation tarafından yürütülür. Gold Standard Sertifikası, Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin fiili olacak CO2 emisyonlarını düşürdüğünü belgelemek amacıyla kullanılır. Gold Standard Sertifikası, üretilen enerjinin kalitesini ve kanıtlanabilirliğini şeffaf bir şekilde belgeler.

Projenizle ilgili teklif alabilirsiniz.
Sık Sorulan Sorular